top of page
Etapy postępowania upadłościowego

Postępowanie upadłościowe można podzielić na następujące etapy:

  1. złożenie wniosku do sądu;

  2. badanie wniosku przez sąd;

  3. w przypadku przyjęcia wniosku – ogłoszenie upadłości;

  4. wyznaczenie syndyka;

  5. zgłaszanie wierzytelności do syndyka, ustalanie majątku;

  6. złożenie przez syndyka projektu planu spłaty lub informacji o wystąpieniu przesłanek do umorzenia zobowiązań bez ustalenia planu spłaty bądź do odmowy oddłużenia.

Wiele zależy od tego, czy upadły posiada majątek oraz czy jest w stanie wykonywać plan spłaty. Jeśli posiada majątek i jest w stanie wykonywać plan spłaty lub nie posiada majątku, ale jest w stanie wykonywać plan spłaty, to:

  1. syndyk likwiduje majątek i wykonuje plan podziału (spłaca wierzycieli), jeśli majątek istnieje;

  2. sąd ustala plan spłaty;

  3. upadły wykonuje plan spłaty;

  4. po wykonaniu planu spłaty upadły zostaje oddłużony – następuje umorzenie jego zobowiązań.

Natomiast gdy upadły nie posiada majątku i nie jest w stanie wykonać planu spłaty, sąd, co do zasady od razu oddłuża go i na tym kończy się postępowanie. Jeśli natomiast brak możliwości wykonywania planu spłaty nie ma charakteru trwałego, umorzenie może przybrać postać umorzenia warunkowego na okres 5 lat – dopiero po jego upływie następuje definitywne oddłużenie.

W przypadku uznania, że upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań, bądź jeśli  w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości w stosunku do upadłego prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym umorzono całość lub część jego zobowiązań,sąd może odmówić oddłużenia.

bottom of page